Umelcov koncept zobrazujúci dve zo siedmich objavených planét obiehajúcich okolo hviezdy podobnej slnku. (Daniel Rutter/NASA)

NASA objavila exoplanétu „Super-Zem“ vzdialenú 137 svetelných rokov

Zdieľať ...

„Veľa bude závisieť od ďalších vlastností planéty, vrátane toho, aká je masívna a či ju možno klasifikovať ako „vodný svet.“
Astronómovia nedávno objavili exoplanétu „super-Zem“, ktorá obieha okolo obývateľnej zóny 137 svetelných rokov od Zeme, podľa NASA, čo podnietilo ďalšie skúmanie jej potenciálu na udržanie života.

Planéta s názvom TOI-715 b je asi jeden a pol krát väčšia ako Zem a obieha v „konzervatívnej“ obývateľnej zóne okolo svojej materskej hviezdy, uviedla NASA v tlačovej správe z 31. januára.

„Jeho materská hviezda je červený trpaslík, menší a chladnejší ako naše Slnko; je známe, že množstvo takýchto hviezd hostí malé, skalnaté svety. V súčasnosti sú tou najlepšou voľbou na hľadanie obývateľných planét,“ uviedla agentúra.

„Tieto planéty obiehajú oveľa bližšie ako tie okolo hviezd, ako je naše Slnko, ale pretože červení trpaslíci sú menší a chladnejší, planéty sa môžu pritlačiť bližšie a stále bezpečne zostať v obývateľnej zóne hviezdy.“

Obývateľná zóna označuje vzdialenosť od hviezdy, kde by planéta mohla mať správnu teplotu, aby sa na jej povrchu vytvorila tekutá voda. NASA uviedla, že na prítomnosť povrchovej vody bude potrebné zosúladiť niekoľko ďalších faktorov vrátane vhodnej atmosféry.

„Ale konzervatívna obývateľná zóna – užšia a potenciálne robustnejšia definícia ako širšia „optimistická“ obývateľná zóna – ju stavia do prvoradej pozície, aspoň podľa hrubých meraní, ktoré sa doteraz vykonali.“

Podľa NASA užšie obežné dráhy tiež naznačujú, že planéty pretínajúce tváre svojich hviezd pri pozorovaní vesmírnymi teleskopmi „prechádzajú oveľa častejšie“.

„V prípade planéty [TOI-715] b je to raz za 19 dní, ‚rok‘ na tomto podivnom svete. Takže tieto hviezdne križujúce (tranzitujúce) planéty môžu byť ľahšie detekované a častejšie pozorované,“ uvádza.

NASA uviedla, že v rovnakom systéme by mohla byť aj druhá planéta veľkosti Zeme, ktorá by sa v prípade potvrdenia stala najmenšou planétou v obývateľnej zóne, ktorú doteraz objavil satelit Transiting Exoplanet Survey Satellite.

Potenciál pre atmosféru

Tento objav sa pridáva k zoznamu planét obývateľných zón, ktoré by mohli byť podrobnejšie skúmané Webbovým teleskopom, pričom potenciálne vykazujú známky atmosféry, uviedla vesmírna agentúra.

„Veľa bude závisieť od ďalších vlastností planéty, vrátane toho, aká je masívna a či ju možno klasifikovať ako „vodný svet“ – čím sa jej atmosféra, ak je prítomná, stane výraznejšou a bude oveľa menej ťažké ju odhaliť ako atmosféru masívnejšej. hustejší a suchší svet, ktorý si pravdepodobne udrží svoju nízkoprofilovú atmosféru bližšie k povrchu,“ dodal.

V roku 2019 dve výskumné skupiny uviedli , že našli vodnú paru v atmosfére exoplanéty super-Zem vzdialenej 110 svetelných rokov v súhvezdí Lev.

Planéta známa ako K2-18b je dvakrát väčšia ako Zem s osemnásobnou hmotnosťou. Hoci sa predpokladá, že je kamenistá, nikto nevie, či na povrchu tečie voda.

Jeho hviezda, červený trpaslík, je podstatne menšia a chladnejšia ako naše Slnko a jeho atmosféra je tiež odlišná od našej.

Vedci odhadujú, že K2-18b trvá 33 dní, kým obehne svoju hviezdu, takže jeden rok je tu jeden mesiac.

V tejto vzdialenosti sa teploty pohybujú od mínus 100 stupňov do 116 stupňov Fahrenheita (mínus 73 stupňov až 47 stupňov Celzia).

K tejto správe prispela agentúra Associated Press.

 

Content from: www.theepochtimes.com.

Zdieľať ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

EN